2024 Çalışma İzin Harçları

idari para cezası

492 sayılı Harçlar Kanununa göre yabancılara verilecek çalışma izinlerinden harç ve değerli kâğıt bedeli de tahsil edilmektedir. 

Çalışma İzin Harçları Ve Değerli Kâğıt Bedelinin Yatırılması

Çalışma izin başvurularında, Bakanlık tarafından onaylanan çalışma izinleri harç ve değerli kâğıt bedellerinin Bakanlık tarafından iletilen hesap kodlarına ayrı ayrı yatırılması zorunludur.

Harç ve değerli kâğıt bedelleri sadece aşağıda belirtilen Bankaların şubelerine yatırılabilmektedir. Yapılan ödemeler online sistem üzerinden Bakanlık tarafından görülebilmektedir. Bu sebeple Bakanlığa ayrıca makbuz iletilmesine gerek bulunulmamaktadır.

Çalışma İzni Harç Tutarları

01.01.2024’den itibaren geçerli olacak Çalışma izni harçları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

İzin Türü 2024 (TL)
Süreli Çalışma İzin Belgesi (1 yıla kadar – 1 yıl dahil) 7.345,00
Süresiz Çalışma İzin Belgesi 73.480,60
Bağımsız Çalışma İzin Belgesi 30.914,50
Geçici Koruma Çalışma İzin Belgesi 2.732,40
Çalışma İzni Değerli Kağıt Bedeli 565,00

ÇALIŞMA İZNİ HARÇ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

 Kredi Kartıyla Ödeme;

Dijital vergi dairesi (https://dijital.gib.gov.tr) sayfasında bulunan “Referans numarası ile ödeme” ekranına tıklayarak “Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü” sekmesinden 9 ile başlayan T.C Yabancı Kimlik Numarası ve Bakanlık tarafından e-posta ile iletilen referans numarası girilerek yapılabilmektedir.

 Alternatif Ödeme Yöntemi;

492 Sayılı Harçlar Kanunu gereğince çalışma izni talep eden yabancıya ait 99 ile başlayan T.C. Yabancı Kimlik Numarası ile aşağıdaki banka şubelerinden veya internet vergi dairesinden ödenmesi gerekmektedir.

– Çalışma izni harç tutarı 9130 kodlu hesaba, 

– Değerli Kâğıt Bedeli ise 9267 kodlu hesaba ayrı ayrı makbuzlarla (Şahsın yabancı kimlik numarası beyan edilerek) yatırılmalıdır.

 

Harç ödemesi yapılabilecek Bankalar: 

– T.C. Ziraat Bankası 

– T. Vakıflar Bankası

– T. Halk Bankası

 

 Yapılan ödemeye ilişkin Harç makbuzunun Bakanlığa iletilmesi gerekmemektedir.

Harç talep bildirimi tarihinden itibaren 30 gün içinde istenilen harç ve değerli kâğıt bedelinin yatırılmaması halinde çalışma izin başvurusu işlemden kaldırılmaktadır. 

Kaybolan, çalınan kartların yenilenmesi talep edildiğinde güncel çalışma izni harç bedelinin yarısı ve güncel değerli kâğıt bedeli tam olarak alınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir